Режисер Корній Грицюк та продюсерка Анна Паленчук розпочали роботу над документальним фільмом про європейську історію Сходу України

Фільм з робочою назвою «ЄвроДонбас» націлений розвінчати радянські міфи і розказати, що понад 100 років тому Донбас був невіддільною складовою європейської економіки. 

Чимало міст та селищ на Донеччині та Луганщині, наприклад, Лисичанськ, Костянтинівка, Дружківка, Новгородське заснували іноземці з Бельгії, Німеччини, Англії та Франції. Наприкінці ХІХ ст. вони посеред степу  побудували заводи й металургійні комбінати, зробивши регіон одним з найрозвиненіших у Європі. Більшість даних про цей період Сходу України було знищено радянською владою, але багато будівель того часу збережені. Тож автори по крупицях збирають інформацію по архівах України та інших країн і спілкуються з нащадками європейців, які брали участь у розбудові Донбасу, та експертами, намагаючись відтворити перебіг подій тих часів. 

Продюсерка Анна Паленчук та режисер Корній Грицюк вже працювали разом: у 2018 році на екрани вийшов фільм «2020. Безлюдна країна». Стрічка стала дебютною повнометражною роботою режисера. Минулого року Грицюк презентував документальний фільм «Поїзд Київ-Війна», який був представлений в межах кінофестивалів «Молодість» і Kharkiv MeetDocs, та вийшов у прокат.

«Вже більше 7 років на Сході України тривають військові дії, які досі неоднозначно сприймаються не тільки мешканцями Донбасу, але й жителями інших регіонів України. І все це відбувається завдяки постійній потужній роботі пропагандистської машини Росії. Нажаль, Україні поки що важко вистояти у цій  інформаційній війні. Саме тому ми й робимо фільм про історію Донбасу, яка цікава й захоплююча, трагічна й суперечлива. У нашому фільмі ми покажемо, як ще 100 років тому територія Донецької та Луганської областей була економічно потужною, із багатьма прибутковими європейськими підприємствами та активним культурним життям»,

Анна Паленчук, продюсерка.
Анна Паленчук, продюсерка.

Зараз команда  збирає архівні матеріали періоду розбудови промислового Донбасу європейцями з 1870-х по 1920-і роки, а також шукає героїв для фільму. Якщо ви маєте, що розказати, напишіть, будь ласка, на сторінку проєкту у Facebook.

«Мені особисто, як людині, яка народилася у Донецьку і якій болить все, що сьогодні відбувається на Донбасі, дуже хочеться не тільки повернути землякам їх історію, але й поділитися нею з іншими українцями. На жаль, радянські та пострадянські міфи про героїв-робітників комуністичної індустріалізації, бандитів Донбасу, “мешканців особливого регіону” або нащадків “царських зеків” дуже глибоко вкорінились як міфологеми. Я впевнений, що дуже важливо відкрити цю територію не тільки для місцевих, а змінити в цілому ставлення до неї. Це наша українська земля, яка була штучно зрусифікована, а її населенню десятиліттями нав’язували проросійські наративи. Ми зробимо об’єктивний історичний документальний фільм, та спробуємо знайти відповіді не тільки на питання сьогодення, але й на те, що нам робити в майбутньому. Бо, як відомо, й на прикладі Донбасу ми це бачимо особливо яскраво, – хто не пам’ятає свого минулого, той не вартий свого майбутнього»,

Корній Грицюк, режисер.
Корній Грицюк, режисер.

Фільм отримав фінансування у розмірі 1,98 млн гривень на 14-ому пітчингу Держкіно. Основний знімальний період заплановано на весну 2021 року.