Український фільм на 71-му Каннському кінофестивалі

 

Повнометражний художній фільм «Жінка на війні» режисера Бенедикта Ерлінґсона, створений у копродукції Франції, Ісландії та України за підтримки Держкіно, відібрано до конкурсної програми «Semaine de la Critique» («Тиждень критики») 71-го Каннського міжнародного кінофестивалю.

Як повідомила компанія Solar Media Entertainment, у рамках однієї із найстаріших секцій Каннського кінофестивалю – програмі «Тиждень критики» – і відбудеться світова прем’єра картини.

Програма заснована в 1962-му році Спілкою французьких кінокритиків. Її мета – знайти молоді таланти і підтримати їхні перші й другі режисерські роботи. Зазвичай до «Тижня критики» потрапляє сім фільмів, які демонструються протягом тижня. Дати проведення цього року: 9 – 17 травня.

Раніше, в 2014-му році, у цій секції в був представлений та виборов Ґран-прі фільм українського режисера Мирослава Слабошпицького – «Плем’я».

Журі 57-го Каннського «Тижня критики» очолить Йоаким Трієр, до складу журі також увійде акторка та режисерка Хлоя Севіньї, новий директор Віденського кінофестивалю Єва Санджорджі, французький журналіст Огюстен Трапенар та зірка фільму «120 ударів в хвилину» Науель Перес Біскаярт.

Каннський міжнародний кінофестиваль, один із найвпливовіших кінофестивалів світу, цьогоріч пройде з 8-го по 19-те травня.

Як зазначив Голова Держкіно Пилип Іллєнко:

«Ми дуже раді, що створений за підтримки Держкіно фільм візьме участь у такій престижній програмі Каннського кінофестивалю. Це ознака ефективної політики у питанні європейської інтеграції українського кіно. Цьогоріч це вже друга українська стрічка, яка бере участь у міжнародному кінофестивалі класу «А».

Трилер «Жінка на війні» є другим художнім фільмом знаного ісландського режисера Бенедикта Ерлінґссона, також відомого як актора, театрального режисера та документаліста. Його режисерський дебют у художньому кіно – «Про коней та людей» – отримав понад двадцять нагород по всьому світу, у тому числі «Найкращого нового режисера» у Сан-Себастьяні, «Найкращого режисера» в Токіо, «Головний приз журі» Європейського кінофестивалю Лез-Арк, шість нагород Едда (Ісландська національна кінопремія) і престижну кінопремію Північної ради.

У фільмі «Жінка на війні» підіймається болюча проблема деградації навколишнього середовища, що передається через боротьбу жінки, котра сама, на противагу всій громаді, вирішує взяти на себе місію із захисту природи та збереження височин Ісландії.

Короткий синопсис
Халла – незалежна жінка, диригентка хору, їй під п’ятдесят. Однак за лаштунками тихої рутини вона веде подвійне життя пристрасної екологічної активістки. Відома іншим лише за псевдонімом «Горянка», Халла таємно веде одиночну війну з місцевою алюмінієвою промисловістю. Розпочавши з дрібного вандалізму, її дії зростають до промислового саботажу, завдяки чому їй вдається призупинити переговори між ісландським урядом та корпорацією, що будує новий алюмінієвий завод у горах. Коли Халла планує свою найбільшу та найсміливішу операцію, вона отримує неочікуваного листа який змінює все. Її заявку на усиновлення дитини нарешті схвалено і на неї чекає маленька дівчинка в Україні. Оскільки Халла готується покинути свою роль диверсанта та захисника нагір’я, щоб виконати свою мрію стати матір’ю, вона вирішує здійснити ще одну фінальну атаку, аби нанести алюмінієвій промисловості руйнівний удар.

Фільм створено міжнародною командою за підтримки Державного агентства України з питань кіно. Режисерська робота Бенедикта Ерлінґссона ґрунтується на сценарії, написаному ним спільно з Олавюром Еґіллем Еґільссоном («Пастка», «Клятва»). Також над фільмом працював ісландський оператор Берґстейнн БйорґюльфссонПастка», «Про коней та людей», «Глибина»). Серед представників української команди: виконавчий продюсер фільму Маріанна Новікова, другий режисер Василь Білоусов, відеоінженер Ігор Косенко, костюмер Марія Керо, художник-декоратор Люся Малишко. Частина робіт з комп’ютерної графіки виконувалась в Україні постпродакшн-студією «Ракета Фільм».

Відома ісландська акторка Халлдора Гейхадсдоттір («Металістка», «Про коней і людей», «Острів диявола») грає Халлу. Серед українських акторів – Олена Лавренюк, яка грає директора дитячого будинку, та Маргарита Хильська – виконує роль української дівчинки, Маргарити, дочки Халли. У «Жінці на війні» також знімалися відомі ісландські музиканти Давид Тор Йонссон, Маґнус Триґвассон Еліасен і Омар Ґудйонссон та учасниці українського жіночого хору: Ірина Данилейко, Галина Гончаренко, Сусанна Карпенко. Ірина Клименко, керівник Лабораторії етномузикології Національної музичної академії разом із режисером адаптувала тексти пісень.

Зйомки тривали 8 тижнів, вони охопили різні локації в Ісландії та Україні.

«Жінка на війні» продюсується Маріанн Слот і Карін Лебланк зі Slot Machine (Франція), Бенедиктом Ерлінґссоном з Gulldrengurinn (Ісландія) у ко-продукції з Сергієм Лавренюком, Solar Media Entertainment (Україна), Берґстейнном Бйорґюльфссоном, Köggull (Ісландія), Бірґіттою Бйорнсдоттір Vintage Pictures (Ісландія).

Європейську копродукцію підтримали: програма Media (Creative Europe), Європейський фонд підтримки кіно Eurimages, Французький національний центр кінематографії CNC, Cinema du Monde (світовий фонд підтримки кіно), Програма New Media, Gan Foundation, Icelandic Film Fund (ісландський фонд підтримки кіно), NFTF (Nordisk Film & TV Fond) (скандинавський фонд Кіно і ТБ) та Державне агентство України з питань кіно.

Проект фільму став одним із переможців 10-го конкурсного відбору Держкіно у категорії ігрові повнометражні копродукційні фільми (авторське кіно).

У співпраці з: Beta Cinema – міжнародний сейлз-агент, Jour2Fête, що займатиметься кінотеатральними правами у Франції, спеціалізований лейбл Potemkine – правами на домашнє відео. Camera Film забезпечить дистрибуцію фільму в Данії.